Kaip žinoti ar žuvis šviežia?

Žuvies patiekalai

Žmogaus vienas iš geriausių maisto pasirinkimų yra žuvis arba žuvies kotletai. Tam, kad pasisavinti iš jos visas gerąsias medžiagas – ji turi būti šviežia. Deja, vis dar sudėtinga rasti šviežios ir kokybiškos žuvies. Šiame straipsnyje aptarsime, kaip atskirti kokybišką ir šviežią žuvį.

Ženklinimas yra svarbu

Apsilankę parduotuvėje, žuvies skyriuje karts nuo karto randame įvairias akcijas. Tačiau, kaip žinoti, ar ta akcijinė žuvis yra kokybiška ir nesugedusi? Europos Sąjungos reglamentuose yra nustatyta daugybė ženklinimo reikalavimų, kurių gamintojai ir pardavėjai turi laikytis. Renkantis žuvį, svarbu atkreipti dėmesį į šią informaciją:

  1. Apdorojimą ir terminę būklę – užšaldyta, atitipinta, vytinta, atšildyta ir kt. Jeigu nusipirkote atšildytą  žuvį, reiškias ji buvo užšaldyta, o tada atitirpinta. Tokią žuvį reikėtų suvartoti per 24h. ir jokiu būdu neužšaldyti dar kartą! Šaldant antrą kartą, žuvis praranda maistinę vertę.
  2. Vartojimo terminas – atkreipti dėmesį, ant žuvies pakuotės iki kiek ji galioja.
  3. Gamybos metodas – nurodomos frazės: užauginta, sužvejota ir t.t…
  4. Išdarinėjimo būdas – žuvis gali būti išskrosta, be galvos, supjaustyta gabalais, filė ir kt. 

Šviežios žuvies požymiai

Žuvies produktų kokybė vertinama pagal produkto juslinius rodiklius ( išvaizda, konsistenciją, spalvą, kvapą ). Nepjaustytos žuvies kokybiškumą patikrinti yra lengviausia, nes galima apžiūrėti jos žvynus, pelekus, žiaunas ir akis.

Žvynai ir pelekai. Jie turi būti drėgni ir tvirti. Senos ar jau senokai pagautos žuvies pelekai bei žvynai yra trapūs, lūžtantys ar iškrentantys vos švelniai užkabinus nagu. Nors vienareikšmiškai negalima pasakyti, kad tai labai svarbus šviežumo ir kokybės kriterijus, nes skirtingoms rūšims žvynai krenta vos palietus, pelekai gali būti paplėšomi gaudymo, krovimo, transportavimo metu.

Žuvies akys. Šviežios, sveikos, po sugavimo, tinkamai laikomos žuvies akys turi būti skaidrios, iškilusios, drėgnos, apvalios, vyzdys juodas, neapsiblaususios. Pradėjusios gesti ar ligotos žuvies akys apsiblausia, sudžiūva, pradeda raukšlėtis, įdumba.

Spalva. Termiškai neapdorota žuvis turi būti permatoma, balkšvos spalvos su rausvais intarpais, tačiau matinis ar sniego baltumas, rodo, jog žuvis nėra šviežia. 

Žiaunos. Vos pagautos žuvies žiaunos yra ryškiai raudonos, švarios, o laikui bėgant jos tamsėja, įgauna raudonai rudą ar net juodą spalvą arba išblykšta, išsipučia, pradeda net irti ir dvokti, pasidengia gleivėmis ir nešvarumais.

Drėgnumas. Lipnios gleivės, po filė gabaliukų susikaupęs tirštas skystis – senos, netinkamai laikytos, užšaldytos ir vėl atšildytos žuvies požymiai.

Ar šaldyta žuvis – kokybiška?

Tyrimais įrodyta, jog šaldyta žuvis irgi nėra blogas pasirinkimas. Juk užšaldymas yra natūralus konservavimo būdas, stabdantis visus mikrobiologinius procesus, gadinančius žuvies kokybę. Šiuolaikiniai žvejybos laivai aprūpinti pačia moderniausia technika, tad greitai ir kokybiškai užšaldyta žuvis išsaugo visas maistingasias ir skonines savybes.

Žinoma, išsirinkti kokybišką ir skanią žuvį šaldytą žuvį, gali būti sudėtinga. Pirmiausia, rinkites skaidrų supakavimą, kad galėtumėte apžiūrėti ne tik jo išorę, bet ir vidų. Pakuotė turi būti vientisa, nepažeista, ledo kristalai turėtų būti tolygiai pabirę po visą įpakavimo vidų. Šaldytos žuvies spalvą įvertinti gana sunku, tačiau ji turi būti vienalytė, be patamsėjusių ar pašviesėjusių vietų. Kokybiškai užšaldyta žuvis yra beveik bekvapė arba skleidžia labai silpną kvapą.

Ant užšaldytos žuvies pakuotės visada yra nurodyta užšaldymo (arba gali būti tik pagaminimo) data. Reikia įvertinti laiką, kuris jau praėjęs nuo šios datos. Visada rekomenduojame rinktis vėliau užšaldytą žuvį. Išsirinkę kokybišką šaldytą žuvį nesugadinkite jos netinkamai atšildydami. Lėtai atšylanti žuvis išlaikys struktūrą, bus nesausa ir skani.

Pabaigai,

Šiame straipsnyje aptarėme, kaip išsirinkti šviežią žuvį. Sėkmingų ir skanių pirkinių!

Kaip vertintumėte šį straipsnį?

Vidutinis įvertinimas 0 / 5. Balsų skaičius: 0

Įvertinimų dar nėra. Būkite pirmas!

Susiję Įrašai

Naujienos
Taip Pat Skaitykite