Statant namą ar kitą pastatą prie vandens, svarbu tinkamai pasirinkti statybines medžiagas. Ne išimtis ir prie ežero ar kito vandens telkinio statoma terasa. Jai statyti ir dekoruoti gali būti naudojamos dirbtinės ir natūralios statybinės medžiagos – keramikinės plytelės ar plastikas ir medinės terasinės lentos. Šiame straipsnyje aptarsime terasai prie vandens naudojamas lentas. Kuo jos gali skirtis nuo tų, kurios naudojamos statant terasą sausoje aplinkoje? Į ką reiktų atkreipti dėmesį?
Kokią medieną rinktis?
Terasinėms lentoms, iš kurių statoma šalia vandens telkinio atsidursianti terasa, svarbus jų atsparumas drėgmei ir tokiems medienos kenkėjams, kaip puvėsis ar kerpės. Terasai prie vandens dalis specialistų rekomenduoja rinktis maumedžio ar ąžuolo medieną, kuri daugeliui medinių pastatų apskritai yra pati tinkamiausia statybinė medžiaga.
Iš maumedžio ar ąžuolo pagamintos terasinės lentos dėl lėto šių medžių augimo proceso yra labai sunkios, nes turi didelį tankį. Tokios lentos puikiai tinka toms terasoms, kurių nesinori kasmet atnaujinti (išskyrus jų padengimą specialia alyva, kad neprarastų spalvos). Tačiau didelis medžio tankis į giliuosius jo sluoksnius neleidžia patekti tokioms medienos apsauginėms priemonėms, kaip impregnantas, dažai ar lakas. Todėl terasinės lentos, pagamintos iš maumedžio ar ąžuolo, negali būti tinkamai apsaugomos nuo didelio drėgmės kiekio.
Taigi, kiti specialistai terasai prie vandens siūlo rinktis pigesnį variantą – pušies arba eglės medienos lentas. Šie medžiai gali būti impregnuojami itin giliai, todėl pajėgia atlaikyti didelį drėgmės kiekį. Vis dėlto pušis ar eglė neturi maumedžiui būdingų natūraliųjų dervų, todėl šių medžių terasines lentas labiau mėgsta vabzdžiai ir panašūs kenkėjai. Be to, jos lengviau nuskyla ir sutrūkinėja, o įtrūkiuose lengviau kauptis drėgmei.
Vadinasi, nėra vieno teisingo atsakymo, kokios rūšies medieną rinktis savo terasai. Todėl atkreipkite dėmesį į du pagrindinius dalykus: kiek lėšų galite skirti medienai (maumedžio terasinės lentos yra gerokai brangesnės) ir kiek laiko esate pasiryžę paaukoti kasmetinei terasos priežiūrai (pušies ar eglės terasinės lentos jo pareikalaus daugiau).
Kaip teisingai iškloti terasos grindis?
Kad terasa prie vandens ilgainiui netaptų terasa, pilna vandens, reikia atkreipti dėmesį į kai kuriuos terasinių lentų klojimo niuansus. Visų pirma, terasinės lentos turi būti klojamos viena kryptimi. Antra, joms reikia turėti bent nedidelį nuolydį, o ne būti visiškai horizontalioje padėtyje, kad būtų kur nubėgti lietaus vandeniui ir drėgmės, susikaupusios nuo vaikščiojimo prie vandens telkinio ir atgal, pertekliui.
Trečia, terasinės lentos negali būti suglaustos šalia viena kitos nepaliekant tarpų, nes joms tai drėkstant, tai džiūstant, šiek tiek keičiasi lentų forma. Tačiau tarpeliai turi būti nedideli. Labiausiai nuo drėgmės reikia saugoti tas lentų vietas, ties kuriomis jos nupjautos – lentų galai labiausiai sugeria drėgmę.